Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Światła LED

Chociaż stara dobra żarówka odchodzą w zapomnienie, to z pewnością miały swój dzień, mimo to wciąż jest wystarczająco dużo ludzi, którzy nie chcą zmienić oświetlenia na Led – niemniej eksperci technologiczni już dziś zgadzają się, że przyszłość z pewnością należy do lamp LED.

 

Energooszczędność LED to nie jedna zaleta

Obecnie istnieje kilka alternatyw dla klasycznej żarówki – ale żadna z nich nie jest tak popularna i rozpowszechniona jak dioda LED. Dzieje się tak, ponieważ to źródło światła ma wiele zalet. Pierwszą ważną kwestią jest żywotność. Wysokiej jakości lampa LED może w najlepszym przypadku wytrzymać ponad 100 000 godzin pracy. To, czy jest to możliwe, zależy między innymi od jakości diod LED, ale także od ich trybu pracy. Ponadto diody LED charakteryzują się solidną konstrukcją i dlatego są również idealne do stosowania w bardziej skomplikowanych środowiskach.

O ile lampa energooszczędna potrzebuje trochę czasu, zanim osiągnie pełną jasność po włączeniu, to w przypadku diody LED osiągamy to natychmiast po naciśnięciu włącznika światła. Jeśli chodzi o jasność i odwzorowanie kolorów, obecnie żarówki LED dorównują tym tradycyjnym- Dodatkowa przekonują nas pod względem ekologicznym. W diodzie LED nie ma szkodliwych substancji, co czyni ją rozwiązaniem szczególnie przyjaznym dla zdrowia i środowiska. Dla porównania: na przykład rtęć, o której wiadomo, że jest wysoce toksyczna, jest przetwarzana w energooszczędnej lampie.

Wyraźnym plusem jest oczywiście efektywność energetyczna, z jaką powstają lampy LED. Średnio zużywają 90% (!) Mniej energii niż zwykła żarówka – a nawet znacznie mniej niż lampa energooszczędna. Chociaż cena zakupu diod LED jest zwykle nieco wyższa niż w przypadku lamp halogenowych lub energooszczędnych, oszczędności szybko rekompensują długa żywotność i niskie koszty eksploatacji.

Wybór diod LED – na co należy zwrócić uwagę przy wyborze

Jest kilka kryteriów, które są bardzo ważne przy zakupie światła LED. Przykładowo należy zwrócić uwagę na liczbę lumenów, z jaką wskazywana jest jasność lamp LED – jest to opisane na zewnątrz opakowania. Jeśli chcesz wykorzystać oświetlenie LED do oświetlenia pomieszczenia i zamontować je na ścianie lub suficie, warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową – bo to ma kluczowe znaczenie dla nastroju. Diody LED o mocy 6000 kelwinów przypominają bardzo jasne światło dzienne i dlatego szybko mogą wydawać się niewygodne, podczas gdy 2000 do 3500 kelwinów odpowiada z grubsza światłu zwykłej żarówki. Jeśli to możliwe, należy wcześniej sprawdzić jasność lub barwę światła diod LED w specjalistycznym sklepie lub sklepie z narzędziami. To najlepszy sposób, aby określić jak jasne jest światło żarówki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *