Elektrotechnika w ogrodzie, stawie i basenie

Elektrotechnika w ogrodzie, stawie i basenie

Elektrotechnika w ogrodzie, stawie i basenie

W ciepłe letnie miesiące w końcu będzie możemy spędzić więcej czasu w ogrodzie. Energia elektryczna w ogrodzie jest „koniecznością” , aby teren zewnętrzny również zapewniał niezbędny komfort . W plenerze instalacje elektryczne są nie tylko poddawane większym narażeniem, ale także należy wziąć pod uwagę kilka innych czynników . Dlatego w poniższym artykule chcielibyśmy opowiedzieć więcej o elektrotechnice na zewnątrz i dać przydatne wskazówki na ten temat.

Elektrotechnika w ogrodzie, stawie i basenie

Na pierwszy rzut oka wielu nie zdaje sobie nawet sprawy, jak ważne stały się już użyteczne połączenia elektryczne na zewnątrz. Wystarczy pomyśleć o licznych urządzeniach, takich jak kosiarki do trawy, zautomatyzowane kosiarki do trawy, nożyce do żywopłotu, Kärcher itp. Oświetlenie ogrodu jest również zaletą, zwłaszcza w przypadku długotrwałego grillowania z przyjaciółmi. A propos grillowania: przyłącza elektryczne są również zaletą dla czynników rozrywkowych, takich jak grill elektryczny, połączenia sieciowe czy muzyka. Twój staw, basen lub inny krajobraz ogrodowy również wymaga podłączenia pompy. Oprócz większego komfortu w obszarze drzwi dzięki domofonom, wideodomofonom lub czujnikom ruchu, nie należy zapominać o czynnikach bezpieczeństwa dzięki systemom alarmowym lub monitorowaniu wideo.

Bezpieczne instalacje elektryczne na zewnątrz

W plenerze instalacje elektryczne poddawane są znacznie większym obciążeniom niż we wnętrzu, ponieważ muszą wytrzymywać silne działanie warunków atmosferycznych . Dlatego instalację elektryczną na zewnątrz można porównać z instalacją w wilgotnym pomieszczeniu. Ponieważ wilgoć szczególnie dobrze przewodzi prąd, a ryzyko wystąpienia niebezpiecznych prądów zwarciowych w ogrodzie jest szczególnie wysokie, obwody elektryczne na zewnątrz zdecydowanie należy zabezpieczyć oddzielnym wyłącznikiem różnicowoprądowym

Jak uniknąć bałaganu w ogrodzie

Aby uzyskać prąd na zewnątrz, wielu używa bębnów kablowych i przedłużaczy. Ale bałagan kabli nie jest ani praktyczny, ani atrakcyjny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są gniazda zewnętrzne lub kolumny zasilające z wieloma gniazdami. Niektóre modele są nie tylko dostawcami energii elektrycznej do ogrodu, ale służą również jako atrakcyjne elementy oświetlenia. Prawidłowe gniazda zewnętrzne są zawsze wyposażone w ochronną klapkę zapobiegającą wnikaniu wilgoci i brudu (IPXX). Dodatkowo gniazda zewnętrzne powinny być przełączane od wewnątrz wyłącznikiem sterującym.

Oświetlenie ogrodowe

Światło w ogrodzie to nie tylko większy komfort, ale także większe bezpieczeństwo. Nawet o zmroku czy wieczorem, przy dobrym oświetleniu, można bezpiecznie dotrzeć do drzwi wejściowych, altanki ogrodowej czy też zostać dłużej na tarasie. Czujniki ruchu są również rozsądną inwestycją w ochronę przed niechcianymi intruzami. Ponieważ nie każde światło może być używane na zewnątrz, na zewnątrz należy używać tylko specjalnych lamp. Odpowiadają one wymaganym specyfikacjom i środkom ostrożności, aby wytrzymać różne warunki pogodowe.

Właściwe planowanie i wykonanie

W idealnym przypadku instalacje elektryczne są już zaplanowane w trakcie budowy nowego budynku. Jednak w większości przypadków można je również doposażyć w późniejszym czasie. Ponieważ instalacje elektryczne na zewnątrz są zwykle bardziej złożone i należy przestrzegać surowych środków bezpieczeństwa, zalecamy skonsultowanie się ze specjalistą. W każdym razie grasz bezpiecznie i oszczędzasz sobie kłopotów i potencjalnej irytacji. Ponadto może się zdarzyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, aby instalacja była wykonana przez fachowca

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *